Jak se staví Andula

13. dubna 2015 | Autor: Petr Vojí?
Po několika letech, co se věnuji modelařině, jsem se rozhodl pokusit se o kompletní stavbu modelu letadla. Vždy jsem měl modely kupované nebo věnované od kolegů modelářů, kteří měli v úmyslu je po karambolech zlikvidovat. Díky těmto opravám jsem získal nějaké zkušenosti co se týče konstrukcí a teorie stavby, a tak jsem si řekl proč to nezkusit. Nyní jsem se ocitl před rozhodnutím do jakého modelu se pustit.  

Jelikož u nás na letišti máme dost letadel, nevěděl jsem, které si vybrat jako předlohu. Nakonec padla volba na legendární „Andulu“, neboli Antonov AN-2. Vždy jsem s nadšením pozoroval když rolovala po dráze, a když se rozjela a odlepila od země...,  tak to byla prostě nádhera.

Takže jsem zapojil kolegy a začal pátrat, kde by se daly dohledat stavební plány. Měl jsem štěstí, našli jsme kompletní plány pro stavbu.Plán jsem si nechal zvětšit a po změření jsem se dostal na rozpětí 1850 mm a délku 1350 mm,  což odpovídá měřítku 1:10.

Mohl jsem si to nechat vyřezat na CNC, to by však nebyla ta pravá modelařina, ale stavebnice, a tu si mohu koupit. To jsem ale nechtěl, protože to už by nebyla moje práce. V duchu jsem si říkal: „to bude macek," a natěšen do stavby jsem začal vyrábět šablony. Všechny díly jsem si okopíroval a vystříhal z tvrdého papíru.


Tak, a jde se na to!Nejprve začneme trupem. Zakoupil jsem topolovou překližku tloušťky 3 mm a všechny díly trupu jsem podle šablon obkreslil a vyřezal lupenkovou pilkou.Po vyřezání trupu jsem ho zkusmo sesadil, abych zjistil, jak vše pasuje. „Je to dobrý!“ můžeme pokračovat.

Tak, a jde se na žebra křídel. Šablony pro žebra křídel jsem zhotovil z 2mm kuprextitu a provrtal dvěma otvory průměru 3 mm, aby se daly proužky balzy mezi tyto šablony stáhnout. Z lehké balzy tl. 2 mm jsem vyřezal obdélníky o trochu větší, než profil žebra a ty jsem stáhnul mezi šablony žeber. Nejdříve jsem hrubý tvar opracoval rašplí a potom dočista smirkem zrnitosti 80 přilepeným na destičce ze silné překližky. Tímto způsobem jsem postupně zhotovil žebra na horní a spodní křídlo (Andula je dvouplošník) a na směrovku s výškovkou.
 
Vzepětí křídel je dáno výřezem v přepážkách trupu 3 a 4, do kterých je vlepeno pouzdro pro ocelovou planžetu 13x3 mm sloužící jako spojka i výztuha křídla zároveň.
 

Lepení křídel


Na rovnou desku jsem si přišpendlil plán křídla a překryl ho fólií. Pomocí dvou hliníkových úhelníků provrtaných podle šablon křídel skrze které jsem prostrčil ocelový drát pr. 3 mm jako otvory v šablonách jsem lepil křídla přímo na plánu. Ještě nežli jsem uzavřel torzní skříň křídla jsem mezi horní a spodní nosník zalepil v délce 4 žeber druhou polovinu pouzdra pro ocelovou planžetu. Klapky jsou vyrobeny stejným způsobem jako křídla jenom bez použití vodících úhelníků.

Když jsem měl hotové všechny 4 poloviny křídel zkusmo jsem je nasadil na trup a kontroloval jestli je vše v rovině a bez vůlí.

VOP je upevněná k trupu stejným způsobem jako křídla a proti vysunutí jsou jištěny spodnímy vzpěrami. Kořenové žebra VOP jsem pro jistotu ještě trochu přizpůsobil aby se dala zajistit průchozím šroubem s matkou skrze trup aby držela pevně přitažena k trupu.


Stavba trupu


Nejprve jsem si slepil všechny poloviny trupu a na vodící hranol jsem si překreslil vzdálenosti přepážek trupu. Plán trupu jsem si opět přišpendlil na desku a podle zakřivení spodní strany trupu vytvaroval vodící hranol, na který jsem potom lepil kolmo přepážky podle značek.


Po slepení trupu jsem musel umístit a namontovat serva na ovládání výškovky a směrovky s ostruhou a ovládací lanka.
 

Nyní jsem mohl začít trup potahovat


Celý trup je potažen lehkou balzou tl. 1,5 mm, vytmelen a po vybroušení olaminován jednou vrstvou skelné tkaniny 33 g/dm2.
Po olaminování jsem celý trup nastříkal stříkacím kytem a opět brousil s občasným dotmelováním a opět broušením.


Na takto připravený povrch jsem si nakreslil tužkou vodorovné a svislé čáry podle kterých jsem potom dělal imitaci nýtů.
Nýty jsou dělány pomocí disperzního lepidla a špendlíku. Takto připravený trup jsem potom stříkal polomatnými autoemaily.


Osvětlení modelu


Na veškeré osvětlení modelu jako jsou poziční a přistávací světla jsou použité 1W diody. Jako světlomety v křídlech jsou použity malé kapesní svítilny co se prodávají jako přívěsek na klíče jenom místo žároviček jsou již zmíněné diody.
Serva a potřebnou kabeláž je nutno nainstalovat a odzkoušet před potahováním křídel.Podle plánu jsou původně veškerá serva umístěna v trupu a pomocí táhel udělané náhony. Abych se vyhnul případným vůlím v náhonech zvolil jsem umístěmí serv přímo do křídel. Křídla jsou potažená textilní fólií Oratex a náběžné hrany samolepící tapetou.Podvozkové nohy jsou vyrobeny z Al trubek průměru 12x8 a pístnice z 8mm kulatiny vyleštěné „2000“ smirkovým plátnem, aby se volně pohybovaly.
Horní konec je zaslepen ucpávkou z Al, která současně slouží pro kyvné uchycení podvozkové nohy. Odpružení je řešeno vloženou pružinou uvnitř nohy podvozku.

 Po dvou letech práce je můj model konečně hotov a připraven k letu.


Fotogalerie článku

Poslední fotogalerie


DAUNTLESS SBD 3 (petr v)
DAUNTLESS SBD 3 (petr v)
Novoroční polétání 2017 (kamilh)
Jeti DC-16 Pult s úložným prostorem z 3D tiskárny (kamilh)
Komorní grilovačka (Petra)
Den letiště Letňany 2016 (kamilh)
Vektor II (kamilh)
Zlín 526 AFS (kamilh)
Vstup do fotogalerie

Poslední plánky


Zlín 526 Acrobat
Zlin 526 detaily SIG
Lavočkin LA-7
Telemaster Senior
DH-84 Dragon
Super Decathlon
Sea Dart
Racek PB-6
Seznam plánků

Uživatelský panelLogin: 
Heslo: