Jak ještě využít starý pevný disk (HDD, harddisk)

12. února 2013 | Autor: Kamil Hrádek

Tak mě napadlo, k čemu všemu by se dala využít stará výpočetní technika, nebo věci s ní spojené. Vždy, než něco vyhodím, rozeberu to a prozkoumám, zda by se něco nešiklo. No a tak jsem měl na stole pár desítek starých pevných disků, různých kapacit, různých výrobců. Napadlo mne, zda by nešly díly přetvořit na malou brusku. Na internetu jsou návody, kde využívají i vlastní obal hdd ve spojení se střídavým motorem. Motor v hdd není zrovna silný, jeho točivý moment lze překonat i malíčkem. Zkusil jsem ho dokonce zapojit na 12A regulátor a pohánět ho 3 článkem 2000mAh. Motor běží, s třemi  plotnami na sobě a tím tedy i zesíleným setrvačníkem dokonce bez vibrací, ale na broušení to není.

 

 

 Co by se tedy dalo využít - motory, některé jsou 3 žilové a lze je zapojit na běžný regulátor a roztočit je na 5-7tis otáček. Motor je za běhu pěkně tichý. Když by se jedna plotna rozstříhala na "čtyřlístek", mohl by z toho být pěkný tichý ventilátorek. Samotné plotny jsou z vyleštěného plechu tloušťky 1-1,5 mm. Nevím složení plechu, ale lze ho bez obtíží ohnout až do "U" a opět vrátit. Uhlíku tam tedy moc není. Protože je to docela měkké, lze řezat lupénkovou pilkou. Možná by šel efekt zrcadlové plochy použít na doplňcích v letadle, palubní desce a pod. Dále mi zbyly hliníkové O kroužky, využitelné jako ráfky na vyplétaná kola malých rozměrů. Jistě že s menší úpravou soustružením. Spousta šroubků z jednoho disku doplní zásoby na "co kdyby". Osičky na obrázku jsou demontované pojezdy ze starých CD-ROM mechanik, ze kterých jsem doloval spíše laserové diody.Mimochodem, když je dobře uchlazená, propálí balonek na 6m v pohodě.

Na obrázku je několik desítek magnetů různých tvarů. Jsou do docela silné magnety, jak jim říkají? Neodymové? Magnety půlkruhového tvaru jsou právě z pevných disků, kde pohánějí držák hlaviček. Obdélníkové magnety se dají vybrat také z CDROM mechaniky, jsou u cívek elektromagnetů, vychylujících domeček laseru. Zajímavé je to, že když jsem magnet z hdd použil pro spojení dvou ocelových 4 mm drátů pro tvrdé spájení na podvozek Kuňkadla, tak magnet po zahřátí plamenem ztrácí své silné magnetické vlastnosti. Normálně už nedrží u sebe magnety natolik, že jsem neměl problém je odtrhnout. Bez zahřátí to jde hodně hodně ztuha. Magnety používám také na dovažování letadel. Zejména při použití jiné baterky, která již v trupu nejde dále posunout, potřebuji na ocas pár gramů navíc. V ocase letadla mám zašroubovaný vrut a k němu je-li třeba přiložím dočasně patřičný magnet.

Když se vyklepne z motůrku pevného disku osička, která má většinou 5 mm,  lze unašeč uchytit na vrtulový unašeč, do něj nasunout již zmíněnou osičku z CD-ROM mechanik, která má standardní průměr 3.175 mm. To celé uchycené do Dremelky už jako malá bruska na lišty stačí. Nyní vytvářím příložný stolek s dorazy a vodítkem, abych mohl brousit lišty do přesného úhlu.

Poslední fotogalerie


Miss Morava Sport (kamilh)
FunCub XL (kamilh)
Mustang P-51, motor OS-MAX 7,5 (dryak)
DAUNTLESS SBD 3 (petr v)
DAUNTLESS SBD 3 (petr v)
Novoroční polétání 2017 (kamilh)
Jeti DC-16 Pult s úložným prostorem z 3D tiskárny (kamilh)
Komorní grilovačka (Petra)
Vstup do fotogalerie

Poslední plánky


Zlín 526 Acrobat
Zlin 526 detaily SIG
Lavočkin LA-7
Telemaster Senior
DH-84 Dragon
Super Decathlon
Sea Dart
Racek PB-6
Seznam plánků

Uživatelský panel



Login: 
Heslo: